MŁODZI PISZĄ O KASIE
0

#DzieńBezDługu Kredyt nie jest zawsze zły

4 zasady chronią mnie przed zakupoholizmem.

Informacje o kredytach atakują zewsząd. „Łatwe” pieniądze są na wyciągnięcie ręki. Kiedy można z nich mądrze skorzystać, a kiedy lepiej zacisnąć pasa i trzymać się od nich z daleka? Jakich zasad trzymam się przy pożyczaniu? Podzielę się z Wami moimi przemyśleniami na ten temat z okazji Ogólnopolskiego Dnia bez Długu.

Nie mówię, że kredyty są złe. Bywają sytuacje, kiedy jest on rozsądnym wyborem. Jednak zawsze trzeba korzystać z niego z głową. Niestety nie jest to łatwe. Nie pamiętam, abyśmy w szkole mieli lekcję o tym jak zarządzać finansami? Może mi to ktoś wyjaśnić dlaczego? Ciekawa też jestem jak było w Waszych szkołach?

Mam wrażenie, że dziś wszystko kręci się wokół konsumpcji. Chcesz nowy komputer, choć wcale go nie potrzebujesz? Nie masz hajsu? Weź kredyt. Nowy model telefonu? Brak kasy? Kredyt. Odświeżasz garderobę, kiedy w portfelu pustka? Kredyt. Sami wiecie, że to do niczego dobrego nie prowadzi. Ale nie zawsze kredyt jest zły. Na przykład potrzebujemy nowej zmywarki, a natrafiamy na atrakcyjną ofertę. I tak będziemy musieli ją kupić, a teraz jest taniej. Tak, są sytuacje, kiedy kredyt jest uzasadnionym rozwiązaniem. Ale… Życie nauczyło mnie, by w sprawie kredytów stosować cztery fundamentalne zasady, które pomagają mi nie popaść w finansową ruinę. Zaraz się nimi z Wami podzielę.

1. Pożyczam pieniądze tylko na zakup rzeczy, które są mi niezbędne do życia, pracy czy nauki. Nowy komputer kupuję, kiedy stary zawiedzie itp.

2. Pożyczam, kiedy zakup jest naprawdę atrakcyjny. Do kredytu jest mnie w stanie zachęcić jedynie dobra przecena lub korzystna oferta np. raty 0%.

3. Kupuję na raty kiedy mam na koncie do swobodnej dyspozycji pieniądze w wysokości połowy ceny produktu. W uzasadnionych sytuacjach wystarczy zapas kasy na trzy najbliższe raty.

4. Nie pożyczam na zakupy nieplanowane.

Te zasady chronią mnie przed popadnięciem w szpony zakupholizmu i wiecznych długów.

17 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. Z tej okazji na naszym blogu przygotowaliśmy teksty o tym czym są długi i jak z nich wyjść. Zachęcamy także do dyskusji #DzieńBezDługu na www.facebook.com/coztymhajsempl.

czytaj również