MŁODZI PISZĄ O KASIE
0

Finansowe plany na przyszłość – o czym warto pomyśleć?

Alexa Trachim

Jeszcze rok temu, gdy zaczynaliśmy projekt „Co z tym hajsem”, byłam przeciwna jakimkolwiek inwestycjom, ratom czy kredytom. Oszczędzanie było według mnie nudziarskim wynalazkiem dla starych ludzi. Ale takie rzeczy jak budowanie dobrej historii kredytowej czy konto oszczędnościowe to tylko zyski dla Ciebie na przyszłość. Nie wierzysz? Czytaj dalej!

Nie mówię, żebyś od razu myślał o emeryturze.

To dla mnie wciąż jest tak odległy temat, że nie przejmuję się nim za bardzo. Wiem, że sporo ludzi w moim wieku to robi, ale ja mam dla Ciebie ciekawsze propozycje, które poprawią finansowo poziom Twojego życia w znacznie bliższej przyszłości.

Pierwszą z nich jest konto oszczędnościowe. Większość banków oferuje darmowe konto tego typu wraz z otwarciem rachunku. Środki na takim koncie są oprocentowane, a wypłaty z niego do tanich nie należą – co skutecznie motywuje do pozostawienia odkładanej sumy w spokoju. Teraz co miesiąc trzeba na takie konto coś przelać. Może to być jakiś procent wypłaty albo określona kwota. Możesz zacząć nawet od 100 złotych miesięcznie. Po roku zbierze się niezła sumka, którą będzie można wydać na coś ekstra.

Druga opcja to budowanie dobrej historii kredytowej w najprostszy możliwy sposób – wzięcie czegoś niedrogiego na raty. Ja planuję radio do samochodu, ale to może być suszarka do włosów, żelazko albo blender. Coś, na co tak naprawdę Cię stać. Nie będziesz miał problemu ze spłacaniem rat, a bank zobaczy, że można Ci zaufać – tylko pamiętaj o terminowym spłacaniu!

Budowanie dobrej historii kredytowej pozwala na łatwiejsze wzięcie kredytu w przyszłości, kiedy będziesz potrzebował konkretniejszej kasy. Inną metodą niż raty jest posiadanie karty kredytowej czy zaciąganie debetu na koncie – i sumienne ich spłacanie. Ale mam wrażenie, że to jednak bardziej ryzykowny sposób, bo opiera się na dodatkowej gotówce, której tak naprawdę nie mamy. To może prowadzić do długów. Biorąc tanie rzeczy na raty mamy je fizycznie w ręku, stanowią dla nas jakąś wartość i możemy z nich korzystać. Dlatego łatwiej będzie nam te kilkadziesiąt złotych miesięcznie na nie wydać.

Obecnie każdy sklep typu RTV AGD oferuje sprzedaż ratalną. Często są to raty dość nisko oprocentowane, choć w przypadku tanich rzeczy i tak nie odczujemy tych odsetek aż tak mocno. Rozważcie raty następnym razem, gdy będziecie potrzebować drobnego sprzętu 🙂

Powodzenia z finansowymi decyzjami! I oby zwróciły Wam się z nawiązką w postaci odlotowych wakacji, wymarzonego samochodu albo fantastycznego mieszkania – bo to może być odległa przyszłość, ale może tak naprawdę jest całkiem bliska 😉

Alexa Trachim

Alexa Trachim

Ma 26 lat. Rockowa dziewczyna ze Śląska. Kocha gotowanie, muzykę na żywo i zmiany. Marzy o skoku ze spadochronem, podróży do USA i własnej knajpie. [EDYCJA 2016/2017]

czytaj również