MŁODZI PISZĄ O KASIE
5

Gdzie i po co uczyć się za darmo?

Alexa Trachim

Myślicie, że tylko na studiach można się czegoś nauczyć? I żeby zdobyć dodatkową wiedzę trzeba uczęszczać na kosztowne kursy i podyplomówki? Mylicie się! Świat się zmienia, a wraz z nim podejście do nauki i ilość możliwości, jakie na nas czekają. Trzeba je tylko odkryć.

Swoje kompetencje możecie poszerzać całkowicie za darmo. Zdziwieni? Ja też byłam! Siedząc na studiach w Norwegii miałam pewien problem – w pewnym momencie zaczęło mi się nudzić. Mało zajęć, wysokie ceny… Ile można oglądać seriale i czytać książki? Tak, wiem – cały czas 😉 Ale doszłam do wniosku, że zamiast oddawać się rozrywce, warto by było też zainwestować w siebie. Nie pracowałam, więc moje CV leżało odłogiem. Było mu potrzebne odświeżenie.

Właśnie wtedy wpadły mi w oko informacje o kursach online. Postanowiłam je sprawdzić. Okazuje się, że jest sporo platform online, które umożliwiają dokształcanie się za darmo w każdej możliwej dziedzinie. Wystarczy komputer, dostęp do sieci i odrobina czasu (ale niewiele). Większość lekcji nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut dziennie.

Pierwszą i moją ulubioną platformą jest FutureLearn. Wykładowcy ze znanych zagranicznych uczelni, różnorodna tematyka kursów oraz interaktywna forma prowadzenia zajęć to główne zalety tego miejsca. Kursy podzielone są na bloki tygodniowe, a każdy tydzień zawiera kilka lekcji. Można zaczynać je i kończyć w dowolnym momencie dnia i tygodnia, a nawet nadrobić je w późniejszym terminie. Ja ukończyłam tam takie kursy jak „Digital Marketing” czy „Community Journalism”. Cała platforma jest w języku angielskim.

Do nauki za darmo nie potrzeba wiele

No właśnie, a co jeżeli nie znamy angielskiego? Może warto byłoby się go nauczyć. Również za darmo! Nauka języków nie musi być droga i może odbywać się w domu. Ostatnio na naszym fanpage’u zapytałam Was o metody nauki (dzięki za odzew!). Aga wspomniała o Duolingo – narzędziu do nauki języków. Ta strona była mi znana wcześniej. Korzystałam z niej przed egzaminem z włoskiego na studiach licencjackich. Bardzo przyjazny interfejs i prosty sposób nauki poprzez powtarzanie to zalety Duolingo. Praca z tą platformą zdecydowanie pomogła mi w zrozumieniu podstaw rządzących językiem obcym. Możecie jej użyć do nauki angielskiego, a jeżeli znacie go otwiera się przed Wami możliwość nauki hiszpańskiego, norweskiego, a nawet tureckiego.

Inną platformą do nauki języków jest Memrise. Tutaj jest trochę lepiej, bo można znaleźć sporo kursów po polsku, a ponadto są one dostosowane do różnych potrzeb. Są więc kursy przygotowujące do matury z angielskiego, do egzaminu TOEFL albo zwyczajne kursy dla początkujących. Memrise oferuje lekcje z wielu języków obcych

Aga wspomniała także o innej platformie, którą bardzo lubię – SkillShare. Nie jest ona do końca darmowa, ale członkostwo premium kosztuje tylko 0,99$. Za tę szalenie niską cenę macie dostęp do lekcji stworzonych przez specjalistów w różnych dziedzinach. Na SkillShare nauczycie się kaligrafii, fotografii, sztuki autoprezentacji albo gotowania czy szycia. Wszystko jest objaśnione w video-lekcjach, które trwają po kilka minut.

Jednak Internet to nie jedyne źródło dostępu do darmowej nauki. Jak zauważyła Wiktoria: „Wiele ośrodków związanych z nauką z pomocą studentów czy uczniów organizuje spotkania za free. Np. w Szczecinie w Akademii Morskiej można chodzić na darmowe korki z matematyki”. Poszperajcie, popytajcie na uczelniach w swoim mieście czy u nich także są jakieś możliwości kształcenia się za darmochę. Jak coś znajdziecie, koniecznie podzielcie się z innymi informacją w komentarzach.

Jak widzicie możliwości jest wiele – a te wymienione przeze mnie to tylko ich mała część. Jeżeli znacie jeszcze jakieś miejsca, platformy lub sposoby na naukę za darmo – piszcie w komentarzach! Trzymajcie się 🙂

 • Aga Be

  Hej 😉 przypominam, że skillshare jest za 0.99$ za pierwsze 3 miesiące, potem juz jest droższy… Hmm. Chyba obczaje te opcje na uczelniach w Warszawie, zobaczymy czy są jakieś otwarte wykłady czy cuś!

  • Używam SkillShare od dawna i wiem, że te promocje są cały czas 😀 Jak skończą Ci się te trzy miesiące to za chwilę znowu jest za 0,99$ 😀

 • Alice Nowicka

  Mnie jakoś nauki onilne nie przekonują. Po prostu..o nich zapominam. Jak pobrałam aplikacje Duolingo, to skorzystałam z niej jeden 1x. Potem oczywiście zapomniałam o nauce z apką, a maile od Duolingo przypominające o nauce mnie na maxa irytowały, bo przecież nikt nie będzie mi rozkazywał, że mam się uczyć haha!

 • Aleksandra Malarska

  Jak sama sie uczyłam online to jakos tez średnio mi wychodziło bo człowiek cos odłoży nie jest regularny i sami wiecie 😉 w sumie potem dopiero wpadłam ze połączenie lektora i online moze dać mi dyscyplinę. Mało jest takich kursów online ale empik school ma bardzo dobry i skorzystałam. Nie musiałam jeździć przez miasto ani siedzieć z grupą tylko w domu na luzie z kamerką sie uczyłam 🙂

 • Pingback: Mój sekret na dobre CV – Co z tym hajsem()

Alexa Trachim

Alexa Trachim

Ma 26 lat. Rockowa dziewczyna ze Śląska. Kocha gotowanie, muzykę na żywo i zmiany. Marzy o skoku ze spadochronem, podróży do USA i własnej knajpie. [EDYCJA 2016/2017]

czytaj również