MŁODZI PISZĄ O KASIE
0

Ile kosztuje życie w różnych dzielnicach Warszawy?

Która dzielnica Warszawy jest najlepsza do życia, gdzie zaoszczędzicie, a gdzie wydacie za dużo? W której dzielnicy znajdziecie tanie mieszkanie, a gdzie piekielnie drogi apartament? Na te i kilka innych pytań znajdziecie odpowiedz właśnie w tym tekście, ale zapnijcie pasy, bo nie będzie tu czucia i wiary, a zimne mędrca szkiełko i oko. Po prostu konkret.

Nasza stolica jest podzielona na 18 dzielnic. Czy porównam tu wszystkie? Na pewno nie, bo na to trzeba by kilkunastu stron tekstu. Będę odwoływać się w miarę możliwości do każdej dzielnicy, ale najwięcej nawet z osobistych doświadczeń mam do powiedzenia o trzech z nich: Śródmieściu, Woli i Mokotowie. Co będę porównywał?

Trzy wskaźniki:

1. Dostęp do ofert pracy i działalność gospodarczą.
2. Ceny mieszkań i warunki mieszkaniowe.
3. Sklepy spożywcze, restauracje.

Korzystałem z danych warszawskiego Urzędu Statystycznego na rok 2017, różnych rankingów, prowadzonych przez portale developerskie takie jak na przykład Morizon.pl, czy Metrohouse, a także własnych spostrzeżeń. Gotowi?

Ile kosztuje życie w różnych dzielnicach Warszawy?

Oferty pracy i działalność gospodarcza

Śródmieście. Nie ulega wątpliwości, że pod względem prowadzenia działalności gospodarczej Śródmieście wygrywa z innymi dzielnicami. Związane jest to z nagromadzeniem tu kancelarii, biur, urzędów i innych placówek przedsiębiorczych. Przykładowo w działalności związanej z kulturą w tej dzielnicy pracuje ponad 53% warszawiaków, a w administracji publicznej około 60%. Na każdy tysiąc mieszkańców 134 prowadzi samodzielną działalność gospodarczą.

Wola. Dzielnica raczej mieszkaniowa, dobrze skomunikowana ze Śródmieściem. Działa trochę na zasadzie: Mieszkamy na Woli, pracujemy w Śródmieściu, albo na Mokotowie. Na każdy tysiąc mieszkańców 122 prowadzi samodzielną działalność gospodarczą.

Mokotów. Choć raczej powinienem napisać „Mordor”. „Warszawski Mordor” dzięki połączeniu ze Śródmieściem zajmuje drugie miejsce jeżeli chodzi o ilość ofert pracy. Osoby prowadzące tu samodzielną działalność gospodarczą mogą liczyć na dogodne warunki inwestycyjne. Choć jest to dzielnica znienawidzona przez pracowników korporacji znajdujących się na sławnej ulicy Domaniewskiej, to niezaprzeczalnym faktem jest, że dzielnica rozwija się w imponującym tempie.

Inne dzielnice. Na pierwszym miejscu z najniższym odsetkiem bezrobotnych i najwyższą ilością osób zatrudnionych znajduje się Wilanów. Oprócz Wilanowa, Śródmieścia, Woli i Mokotowa do najbardziej atrakcyjnych gospodarczo dzielnic Warszawy należą również: Żoliborz, Włochy, Ochota i Ursynów.

Ceny mieszkań i warunki mieszkaniowe

Śródmieście. Może nie numer jeden, ale ciągle na podium. Śródmieście niewątpliwie należy do czołówki warszawskich miejsc na wymarzone domowe gniazdko. Głownie przez zarówno nowe budownictwo, które pozwala zamieszkać nowocześnie i luksusowo, ale i stare kamienice z walorem historycznym. Do tego wszędzie jest blisko, a ilość sklepów, aptek, szkół itp. jest największa w stolicy. Co z cenami? Powiem szczerze – grubo! Choć nie zawsze.
Średnia cena najmu jednego pokoju w Śródmieściu to około 1050 zł, kawalerki 2018 zł, a mieszkania dwupokojowego już nawet 3118 zł za miesiąc. Ale to średnia. Moje osobiste przygody z szukaniem mieszkania pokazują parę wyjątków. Marzyło mi się mieszkanko na Powiślu. Znalazłem piękne poddasze za 1600 zł miesięcznie, ale niestety dzień wcześniej już ktoś podpisał umowę. Ceny pokojów dla studentów wahały się w przedziale od 500 zł do ponad tysiąca. To pokazuje, że nawet w Śródmieściu da się znaleźć coś, co nie przekroczy 2 tysięcy za miesiąc.

Wola. Według różnych rankingów Wola zajmuje 4-5 miejsce wśród dzielnic obecnie najchętniej wybieranych do zamieszkania. Głownie przez dobre połączenie z centrum i Mokotowem i nowe budownictwo w przystępnej cenie.
Średnio wynajem pokoju na Woli kosztuje około 840 zł, kawalerki 1890 zł, a mieszkania dwupokojowego około 2663 zł za miesiąc. Z własnego doświadczenia wiem, że nie warto przepłacać za mieszkanie w Warszawie tylko ze względu na prestiż dzielnic takich jak Śródmieście, czy Mokotów. Na Woli miałem najwięcej spotkań na oglądanie mieszkań, bo też tam są fajne warunki w dobrej cenie, ze świetną komunikacją.

Mokotów. Choć do najtańszych nie należy, to właśnie na Mokotowie jest w Warszawie wynajmowanych najwięcej mieszkań (Orkowie zasiedlają Mordor, a inni chcą spróbować wielkomiejskiego życia). Średnia cena za wynajem pokoju to około 950 zł, kawalerki 1982 zł, a mieszkania dwupokojowego 2773 zł za miesiąc.
Inne dzielnice. Do najbardziej zasiedlanych dzielnic w Warszawie należą również: Ursynów, Wilanów, Ochota i Żoliborz (wszystkie na zachodnim brzegu Wisły). Wszystkie te dzielnice otaczają Śródmieście, albo przylegają do Mokotowa. Przypadek? Nie sądzę. Co ciekawe, dzielnice na wschód od Wisły cieszą się najmniejszą popularnością głównie przez znaczne odległości dzielące je od centrum. Są to dzielnice takie jak: Rembertów, Białołęka, Wesoła, czy Praga.

Sklepy, restauracje

Śródmieście. Mieszkałem przez ponad dwa miesiące w Śródmieściu, więc wiem, co to 100 zł na drobne zakupy. Z całym szacunkiem, ale Śródmieście momentami jest warte mitu o „drogiej Warszawie”. Ale tylko momentami, bo, wierzcie mi, są w Warszawie droższe miejsca. Dzielnica może pochwalić się największą infrastrukturą w stolicy, jeżeli chodzi o sklepy, centra handlowe, restauracje, ale jest dość droga. Średnia cena posiłku dla dwóch osób w Śródmieściu to około 80 zł. Jak zaradzić takim cenom? Trzeba omijać ścisłe centrum. W różnych zakamarkach uliczek za Pałacem Kultury i Nauki kryją się całkiem tanie knajpy, fajne okazje, czy chociażby Hala Mirowska (warzywa, ryby, owoce w fajnych cenach).

Wola. Jeżeli już naprawdę nie chcemy kupować w Biedronce, to małe sklepy na Woli nie nadwyrężą kieszeni. Radzę tylko omijać osiedlowe delikatesy, bo potrafią konkretnie podbijać ceny. Średnia cena za obiad dla dwóch osób w restauracjach, to około 68 zł. W pojedynkę można jednak zjeść solidny obiad już za 20 zł.

Mokotów. Podobnie jak w Śródmieściu ceny są spore, ale zależy, gdzie szukamy. Średnio zapłacimy 67 zł za obiad dla dwóch osób. A jeżeli jesteśmy sami? Osobiście polecam Mokotowski Bar Mleczny jeżeli serio chcemy wydać do 10 zł, a najeść się porządnie. Znajdą się też knajpy i pizzerie z pizzą od 20 zł.

Inne dzielnice. Wbrew pozorom to nie Śródmieście jest najdroższe jeżeli chodzi o ceny obiadów w restauracjach. Wygrywa Wilanów ze średnią ceną obiadu dla dwóch osób około 90 zł. Do drogich dzielnic należą też: Wesoła (77,63 zł za dwie osoby), Wawer (76,18 zł za dwie osoby) i Włochy (75,47 zł za dwie osoby). Do najtańszych należą: Białołęka, Praga i Targówek, gdzie dwie osoby zjedzą za około 50 zł.

Podsumowanie

Czy polecam jakąś konkretną dzielnicę Warszawy na miejsce do życia? Tak, i jest to Wola. Głównie przez to, że jest dobrze dopasowana do moich wymagań – na uboczu wielkomiejskiego życia, a jednocześnie blisko niego, przystępne ceny mieszkań z bardzo dobrym standardem, normalne ceny za jedzenie i dużo sieciówek.

Dzielnice oddalone od centrum są dobrym rozwiązaniem dla ludzi lubiących spokój, ale niestety nie są one dla ludzi bez auta. Codzienne dojazdy autobusami na Białołękę, czy Targówek poważnie skracają dobę.

Na Śródmieście, czy Mokotów można się przenieść, ale to dopiero wtedy, gdy zdobędzie się stabilną pracę i to dość dobrze płatną, bo czynsz może nas zrujnować (oczywiście jeżeli odpowiednio długo nie szukaliśmy i ewidentnie przepłacamy za prestiż dzielnicy).

Co sądzicie o życiu w Warszawie? Macie jakieś osobiste doświadczenia i typy jeżeli chodzi o warszawskie dzielnice?

czytaj również