MŁODZI PISZĄ O KASIE
3

Jak oszczędzić na mieszkaniu? Zamieszkać ze współlokatorami

Alicja Nowicka

Z domu wyprowadziłam się w wieku 18 lat. Wtedy dom z podwórkiem zamienił na kawalerkę w bloku. Drastyczna zmiana, do której można się przyzwyczaić. Mimo, że mieszkałam sama (przez 4 lata) – rzadko to odczuwałam. Chata była zawsze pełna, a w łazience znajomi trzymali swoje szczoteczki do zębów. Obecnie mieszkam w kamienicy z trzema pokojami, każdy z nich jest zajęty. Oznacza to, że musiałam przestawić się z samotnego mieszkania na współlokatorstwo. Będąc studentem jest to genialne rozwiązanie dla samego siebie, jak i własnego portfela.

pierwszy-dzien-na-nowej-chacie
Pierwszy dzień na nowej chacie

 

RACHUNKI
Mieszkając sama nie miałam zbyt wysokich rachunków do zapłaty, ale teraz są one jeszcze mniejsze. Nie płacę już za internet 73 zł, tylko 17 zł. Największa frajdą jest to, że prąd mamy na kartę. Czyli idziemy do spożywczaka i mówimy „poproszę prąd za 30 zł”. W ciągu trzech miesięcy doładowałam prąd łącznie za 60 zł. Jest to dość opłacalna opcja. Lampki mamy na baterię. Zawsze można być eko i żyć bez prądu (planujemy to na lato). Jesteśmy świadome tego, że mieszkamy w kamienicy, którą ciężko jest ogrzać. Dlatego nie szalejmy z ogrzewaniem. Ubieramy wełniane skarpety, których ciepło sprawi, że nasze rachunki za gaz nie będą takie duże.

wspolokatorki
Moje współlokatorki

 

NOWE RZECZY
Brakuje na chacie wieszaka? Przydałby się czajnik? Sztućców wciąż za mało? Nie zwracamy sobie kasy za zakupienie tego typu rzeczy. Bo niby jak potem przy przeprowadzce się tym podzielić: „łyżka dla ciebie, łyżka dla mnie, łyżka dla ciebie…”? Zastosujcie to!

PRALKA PIERZE, JA NIE WIERZĘ
Często ktoś robi pranie. Można z tego skorzystać i wyprać ulubione skarpetki, nie czekając aż uzbiera się własna sterta brudów. Lubimy ten sam zapach płynu do prania, dlatego nie mamy problemu z inwestowaniem w trzy różne zapachy. Na każdego przyjdzie pora, by kupił ten płyn.

jeden-z-naszych-pierwszych-porankow
Jeden z naszych pierwszych poranków

 

TEST BIAŁEJ RĘKAWICZKI
Nawet sprzątaniem można się dzielić. Każdy z nas ma w sobie odrobinę Perfekcyjnej Pani Domu. Grafik mamy ustalony. Środki chemiczne do sprzątania nie są wcale takie tanie. Ale gdy się ma współlokatorów to tania chemia z Niemiec jest wtedy naprawdę tania.

DRINK, DRANK, DRUNK
Dobre jest to, że imprezujemy też razem. Zrzuta na alkohol. Before w domu. „Jak początek miesiąca to Grolsche, koniec miesiąca to Łomże”. A na imprezie lubimy wypić piwo na pół.

jedne-z-pierwszych-porankow-na-nowej-chacie-z-nowym-kwiatem
Autoportret z kwiatem (oczywiście z nowego mieszkania)

 

LOKALIZACJA
My częściej imprezujemy niż chodzimy na uczelnię. Dlatego chatę mamy wynajętą w centrum. Nie musimy się martwić, by została kasa na koncie na nocny kurs uberem.

Jak widzieliście Alexa z naszego bloga szukała dla siebie kawalerki do wynajęcia. Udało się jej! Oh! Mieszkanie samemu oznacza pewien komfort, np. nikt nie zje twojego pomidora, łazienka zawsze będzie wolna, staniesz się królową we własnym pałacu. Jeżeli okaże się, że zabraknie Ci pieniędzy na rachunki, to jedź na weekend do rodziców, a w tym czasie udostępnij mieszkanie gościom z www.airbnb.pl! 🙂

  • Ola Chojaczyk

    Nie tylko tanie ale i ECO życie prowadzi na Dolnym. Moja ulubiona cześć to śpiewanie przy segregacji śmieci no i wycieczki po baniaki z wodą ! ^^

    • Alice Nowicka

      i noszenie maski przy gotowaniu! 😀

  • Pingback: Dekalog oszczędzania | Co z tym hajsem()

Alicja Nowicka

Alicja Nowicka

Mieszka w Gdańsku. Studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Śmiga na ostrym kole. Imprezuje i wydaje na to (chyba) za duży hajs. [EDYCJA 2016/2017]

czytaj również