MŁODZI PISZĄ O KASIE
0

Konto w banku – jak za nie nie przepłacać?

Alexa Trachim

Moja mama była mocno zdziwiona, gdy po raz kolejny kazałam jej zmienić mój numer konta na liście odbiorców w jej banku. Bo od początku studiów zmieniałam bank kilka razy, co dla wielu osób może wydawać się dziwne i problematyczne. Dlaczego czasem warto przejść do konkurencji i gdzie znaleźć info o najbardziej opłacalnych kontach bankowych?

Jestem osobą, która swój hajs lubi wydawać na siebie. Nie na ukryte opłaty lub na te całkiem jawne, ale pojawiające się znienacka.

Niestety polityka banków nie jest zawsze przyjazna klientowi. Niektóre banki na początku chcą skusić niskimi (lub wręcz zerowymi) kosztami prowadzenia konta, a potem dowalają opłaty, prowizje i udziwnienia, które skutecznie zniechęcą nas do oferty.

Gdyby jeszcze banki utrzymywały się z tych 3 złotych za prowadzenie konta czy 7 złotych za używanie karty. Ale nie sądzę, że te opłaty są dla nich aż taką żyłą złota. Tym bardziej nie rozumiem, dlaczego po kilku miesiącach idealne konto musi stać się drogim bublem.

konto z banku
Zachęcam Was, żeby sprawdzać regularnie oferty banków. Nie ma sensu przepłacać za produkt, którego używamy praktycznie codziennie

 

Na co więc zwracam uwagę poszukując idealnego konta?

  1. Cena za prowadzenie konta – musi być zero! Nie mam ochoty co miesiąc tracić hajsu za coś, bez czego w obecnych czasach nie da się funkcjonować.
  2. Cena za kartę płatniczą – tu są dwa wyjścia. Albo 0 PLN albo prosty warunek pozwalający uniknąć opłaty za kartę. Bez problemu wydam kartą 300 złotych miesięcznie, ale jeżeli opłaty da się uniknąć tylko robiąc 100 operacji kartą, otrzymując miesięczne wpływy milion złotych i jeszcze coś tam – mówię pas.
  3. Podstawowe operacje – a więc przelewy czy zlecenia stałe muszą być darmowe. Mamy XXI wiek i za takie rzeczy nie powinno się płacić. Karta powinna natomiast mieć możliwość płatności internetowych i zbliżeniowych.
  4. Bankomaty – jeżeli bank pobiera koszmarne prowizje za wypłaty albo ma tyle bankomatów co kot napłakał, to nie jest dobrze. Dostęp do hajsu musi być wszędzie!
  5. Dodatki – jeżeli konto w danym banku pozwoli nam na darmowe wypłaty z bankomatów na świecie albo ma tanie przelewy zagraniczne to klasa! Spójrz na te dodatkowe bajery pod kątem swoich zainteresowań – np. jeżeli dużo podróżujesz to darmowe bankomaty poza granicami Polski będą jak znalazł.

Myślicie, że nie ma kont bankowych, które spełniałyby te wszystkie warunki? Są! A przynajmniej niektóre są bliskie ideału. Jak to sprawdzić? W sieci znajdziecie wiele rankingów kont, aktualizowanych co miesiąc. Ja najchętniej korzystam z tego albo otwieram kilka rankingów naraz i sprawdzam, czy gdzieś czegoś nie przeoczyli. Z takich stron możecie dowiedzieć się też o promocjach dla nowych klientów i kruczkach pozwalających uniknąć niewygodnych opłat.

Zachęcam Was, żeby sprawdzać regularnie oferty banków. Nie ma sensu przepłacać za produkt, którego używamy praktycznie codziennie. Nasze pieniądze mają być bezpiecznie przechowywane, a nie zabierane przez różnego rodzaju prowizje i opłaty. To w końcu bank jest dla nas i o klienta ma dbać 🙂 A Wy na jakie funkcjonalności stawiacie wybierając konto w banku?

Alexa Trachim

Alexa Trachim

Ma 26 lat. Rockowa dziewczyna ze Śląska. Kocha gotowanie, muzykę na żywo i zmiany. Marzy o skoku ze spadochronem, podróży do USA i własnej knajpie. [EDYCJA 2016/2017]

czytaj również