MŁODZI PISZĄ O KASIE
0

Kupić narty czy wypożyczyć?

Co roku, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy to już jest czas na kupno nart, czy może jednak jeżdżą zbyt mało, żeby taki zakup się opłacał. Postaram się raz na zawsze rozwiązać tę kwestię, a pomoże mi w tym oczywiście chłodna kalkulacja;)

Zacznijmy od początku. Ile kosztuje wypożyczenie nart w zestawie (razem z butami, kijkami i kaskiem)? To koszt rzędu 40 zł.

Gdybyśmy chcieli taki zestaw kupić, musielibyśmy wydać ok. 2000 zł. Łatwo policzyć, że ten zakup zwróciłby się nam po 50 dniach używania (a nie posiadania). Pytanie jednak kiedy, tego zakupu dokonać?

Jeśli jeżdżąc na nartach spędzasz na stoku tylko tydzień co 2-3 lata, to zwrot nastąpi po ok. 14-20 latach. Weź jeszcze pod uwagę, że gdzieś te narty musisz trzymać, a dojdą jeszcze koszty serwisowania. Krótko mówiąc: w takim wypadku najlepiej narty wypożyczać.

Poświęcasz na narty tydzień rocznie? W tym przypadku, zakup sprzętu zwróci Ci się po ok. 7 sezonach. Tu warto się zastanowić, czy po tych siedmiu latach dalej będziesz jeździć na nartach, czy może już teraz powoli zaczyna Cię to nudzić? Jeśli istnieje ryzyko, że porzucisz zwyczaj jeżdżenia na narty w ciągu 7 lat, to niestety na tym zakupie stracisz. Jeśli natomiast jesteś całkowicie pewien, że dojeździsz do tego czasu, to zakupu własnych nart jest całkiem dobrym pomysłem. Każdy wyjazd po tych 7 latach to już będzie oszczędność:)

Analogicznie – 2 tygodnie w roku na nartach skracają czas zwrotu poniesionych kosztów do 3,5 roku. Wydaje mi się, że na taki krótki okres, łatwiej jest przewidzieć, czy będziemy z tych nart korzystać tyle, ile zakładaliśmy. Jeśli tak, nie ma się co wahać:) Kupuj narty!

Myślę, że nie muszę pisać, że każdy, kto co roku spędza na nartach więcej niż 2 tygodnie, powinien sprawić sobie własny sprzęt, bo zakładam, że robią tak tylko prawdziwi pasjonaci, zakochani w śniegu i własnych nartach:)

czytaj również