MŁODZI PISZĄ O KASIE
0

Mój sekret na dobre CV

Alexa Trachim

Jest jedna rzecz, bez której szukanie pracy nie może się obejść. Możesz nie mieć doświadczenia, eleganckich butów na rozmowę kwalifikacyjną, list motywacyjny też nie zawsze jest potrzebny. Jednak swój życiorys, curriculum vitae czyli kolokwialnie mówiąc „cefałkę” musi mieć każdy.

Pierwszy raz zaczęłam się interesować pisaniem CV gdzieś w liceum. Szukałam swojej pierwszej dorywczej pracy na wakacje. Przejrzałam internet w celu znalezienia jakiś wskazówek. Znalazłam najprostszy szablon – biało-czarny plik w Wordzie, który przerobiłam adekwatnie do swoich potrzeb. Było to klasycznie wyglądające CV ze śmiesznie małą ilością informacji (bo skąd niby miały się tam wziąć).

Potem życiorys był potrzebny mi coraz częściej. Coraz więcej też można było w nim umieścić. Trend na ciekawe, nieszablonowe, oryginalne CV zaczął podbijać internet. Takie podejście do tematu było szczególnie polecane artystom, grafikom, marketingowcom i wszystkim kreatywnym. Umieszczanie grafik czy nietypowy układ treści miał za zadanie przyciągnąć wzrok rekrutera, wyróżnić nas wśród tłumu potencjalnych i pomóc nam zdobyć wymarzoną posadę.

Zaczęłam eksperymentować, ale moje najlepsze CV postało dopiero kiedy poznałam platformę Canva. To świetna strona nie tylko do projektowania grafik na bloga czy kanały social media, ale również do stworzenia CV. Mają wiele szablonów, niezliczone możliwości edycji i przede wszystkim sprawiają, że stworzenie graficznego życiorysu jest dziecinnie proste.

Moje CV jest złożone z dwóch kolumn. Zawiera nie tylko informacje na temat mojego doświadczenia i wykształcenia, ale także kilka zdań na mój temat i rubrykę dotyczącą umiejętności. Ciężko mi powiedzieć, czy jego wygląd przekłada się na zainteresowanie – udało mi się znaleźć pracę z jego pomocą, ale nie mam porównania z innymi kandydatami. Myślę jednak, że moje CV jest na tyle ciekawe i jednocześnie nieprzesadzone, że podoba się rekruterom. Eksponuje wszystkie najważniejsze informacje, co jest ważne kiedy poszukuje się zatrudnienia.

Moja rada – szczególnie jeżeli nie macie imponującego doświadczenia zawodowego – umieszczanie w CV wszystkiego, co może pomóc Wam w zdobyciu pracy. Nie chodzi tylko o ukończone szkoły. Ukończyliście darmowy kurs online? Wrzućcie to do CV! Piszcie o wolontariacie. Nie wstydźcie się tego.

Mnie na rozmowach pytali o umiejętności dotyczące SEO i nie ukrywałam, że jestem w tej kwestii samoukiem. Pomogło mi to znaleźć super pracę, a gdyby nawet brakło Wam wiedzy w danym zakresie – zawsze można się douczyć. Nikt nie oczekuje, że będziecie alfą i omegą. Nie musicie wiedzieć wszystkiego na każdy temat. Ale możecie chwalić się tym, co już umiecie, nawet jeżeli nie macie na to papierów.

Powodzenia w szukaniu! 🙂

Alexa Trachim

Alexa Trachim

Ma 26 lat. Rockowa dziewczyna ze Śląska. Kocha gotowanie, muzykę na żywo i zmiany. Marzy o skoku ze spadochronem, podróży do USA i własnej knajpie. [EDYCJA 2016/2017]

czytaj również