MŁODZI PISZĄ O KASIE
0

Moje finansowe (anty)postanowienia noworoczne

Jak tam u Was z postanowieniami noworocznymi? Były? Dotrzymujecie ich i dbacie o nie, czy raczej zapał już przeminął?

U mnie zapał nie przemija, bo postanowienia noworoczne robię sobie cały rok. Inna kwestia, że w ciągu roku też zdarza mi się ich nie dotrzymywać, ale pojawiają się kolejne i koło się toczy. Koniec roku i początek nowego, to jednak czas, gdzie podsumowujemy pewne rzeczy i chcemy zrobić coś nowego, coś lepszego, coś, co sprawi, że za rok powiemy sobie: „Udało mi się to zmienić!”. Tak jest też z finansami, a może przede wszystkim z nimi, bo pójść na siłownię od stycznia można, ale zrezygnować z niej od stycznia – to dopiero coś! Chodzi oczywiście o karnet i pieniądze, o darmowe alternatywy i inwestycje, które opłacą się w przyszłości. Nie zawsze zrezygnować znaczy zaprzepaścić, czyli kilka moich postanowień, które mogą wydawać się antypostanowieniami.

1. Przestanę chodzić na siłownię!

Postanowienie dla tych, którzy już chodzą i stwierdzili, że chyba trzeba zaoszczędzić. Pisałem o mojej pasji do siłowni, ale rezygnacja z karnetu nie oznacza wcale rezygnacji z ćwiczeń. Ćwiczenia w domu też dają radę, a są darmowe, lub też można zainwestować w domowy sprzęt do ćwiczeń tak, jak właśnie ja to zrobiłem. Wydatek jednorazowy, a sprzęt mamy na zawsze i korzystamy z niego, ile tylko dusza zapragnie.

Planuję również wznowić codzienne bieganie, od którego miałem przerwę. Tutaj zacząłem swoją przygodę z serwisem Aliexpress (odsyłam Was do tekstu Anety o tym, czy warto kupować produkty z Chin). Zamówiłem sobie kompletny termiczny strój do biegania za równowartość 41 zł. Dla porównania, na podobny komplet odzieży termicznej w sklepach sportowych – w zależności od marki – trzeba wydać spokojnie ponad 100 zł.

2. Przestanę oszczędzać!

Odważna deklaracja, ale przeczytajcie dalej, co mam na myśli! Chyba nam wszystkim zdarza się ciągle na coś narzekać. Mnie zdecydowanie najwięcej na pieniądze. Chciałoby się więcej oszczędzić, ale też czasem więcej wydać na to, na co się oszczędzało. Też tak macie, że zbieracie na jakiś cel, ale gdy już nazbieracie i jesteście u progu wydania tych pieniędzy, nagle pojawia się blokada? Wtedy marudzę, że za dużo się męczyłem, aby teraz wydać to w kilka chwil, ale czy nie po to właśnie zbierałem? Nie taki był cel? Był, dlatego muszę wyzbyć się tego uczucia! Właśnie za to, że trudzimy się w oszczędzaniu na coś, nagrodą powinna być ta rzecz, którą za te pieniądze kupimy. Nie wolno karać siebie wyrzutami sumienia z tego powodu. Oszczędności też trzeba kiedyś wydać!

4. Wyrzucę swoje skarbonki!

Więcej skarbonek, więcej oszczędności, więcej hajsu na czarną godzinę! Jasne… Same skarbonki nic nie dadzą, jeżeli nie mamy woli oszczędzania. Stwierdziłem, że skarbonka jest „meblem”, który kojarzy mi się z przechowalnią pieniędzy. Jak tak sobie stoi na półce, to czasem korci, aby coś z niej wyciągnąć. W tym roku chcę wreszcie pojechać do Japonii, dlatego przydadzą się każde fundusze. Wyjątek będzie stanowił jedynie fundusz awaryjny. Kasa odkładana do nienaruszalnej świętej skarbony, którą otworzę tylko w nagłych przypadkach takich jak: niespodziewana naprawa sprzętu domowego, leki, czy ewentualne inne nietypowe wydatki. Resztę skarbonek wyślę do lamusa!

5. Na przekór sobie zrobię arkusz kalkulacyjny!

Arkusz kalkulacyjny planuję już od roku… Zapytacie, czemu tak długo? Osobiście wolę prowadzić notatki ręczne w swoim zeszycie, który specjalnie do tego celu przeznaczyłem. Nie jest to nieporęczne i trudne, wręcz przeciwnie. Chodzi mi tylko o czas. Ostatnio – ze względu na szybkość wyliczeń – zaczynam coraz bardziej doceniać uroki prowadzenia notatek elektronicznych w postaci arkuszy kalkulacyjnych. Miesięczne zestawienia wydatków są idealnym materiałem źródłowym dla tego typu rachunków. Stąd decyzja, bo jeżeli chcę mieć czas na bieganie, to muszę zmniejszyć liczbę czasu poświęcanego na inne rzeczy. Komputer mnie wyręczy, a ja będę mógł zająć się czymś innym. Niech rok 2018 będzie rokiem komputeryzacji moich finansowych notatek!

Styczeń mija, więc plany wprowadzam już w życie. Jakie są Wasze finansowe postanowienia noworoczne? Udaje się Wam ich dotrzymywać?

czytaj również