MŁODZI PISZĄ O KASIE
5

Nie masz hajsu? Postaw na bezgotówkową wymianę usług

Alicja Nowicka

Kreatywnie można wybrnąć z każdej sytuacji, nawet takiej, w której hajsów brak. Po prostu…zaoferuj swoją kreatywność!

W podstawówce nałogowo wymienialiśmy się karteczkami W.I.T.C.H i z Kubusiem Puchatkiem. Ostatnio udało mi się dokonać pierwszej wymiany w dorosłym życiu. Beż użycia gotówki, z satysfakcją dla obu stron.

Napisałam do znajomej z zapytaniem, czy zna kogoś kto mógłby sprawdzić moją pracę licencjacką pod kątem błędów stylistycznych. Proponowałam hajs. Zgłosiła się na ochotniczkę, ale w kwestii wynagrodzenia zaproponowała wymianę usług: sprawdzanie za dzieciowanie. Zadziałało! Praca została poprawiona, a ja spędziłam wieczór z małymi Bąkami (Zuzią i Wickiem), gdy młoda mama i młody tata poszli na jam session.

Bawiliśmy się w weterynarza, więc ja musiałam ogrywać rolę zranionego psa. Skomlałam i szczekałam. Potem czytaliśmy książkę o zwierzętach. Z lektury na dobranoc dowiedziałam się nawet dlaczego flamingi są różowe! Widzicie, zabawa jak i wymiana usług uczą!

Chwilę później postanowiłam poszukać w necie czy istnieją platformy pomagające w wymianie dóbr i usług. Niespodzianka, znalazłam!

wymiana_tekst
Czasem warto pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i znaleźć kogoś komu jeszcze się przydadzą

 

Mam dla Was listę portali, na których możecie się powymieniać.

www.thingo.pl → Ten portal wymienię jako pierwszy, bo na to zasługuje! Totalnie podobają mi się kategorie wymiany na tej stronie, np.: art, design, geek stuf, idee, vintage, wojaże. Poza tym jest łatwy w obsłudze. Wystarczy kilka kliknięć. Rejestruj się, dodaj i publikuj przedmiot i już jesteśmy gotowi do wymiany!. Przeglądając rzeczy, które wystawiają inni znalazłam: oldschoolową suszarkę, kamerę VHS, laskę do tańca brzucha oraz aparat analogowy.

www.wymiennik.org → Na tej strojnie królują wymiany umiejętnościami i talentem. Konkretnie! Konto zakłada się bardzo szybko. Niestety do wymiany potrzebujesz alterek (społecznościowa waluta). Ludzie na Wymienniku oferują pomoc domową przy segregacji rzeczy, kruche ciasto ze śliwkami, naukę języka angielskiego, opiekę nad zwierzęciem.

www.wymiennik.com → Raj dla studentów! Ta strona jest miejscem do wymiany notatkami i pracami zaliczeniowymi. Przy rejestracji nie podajesz numeru indeksu (uff…), tylko nazwę swojej uczelni. Gromkie brawa dla twórców strony za to, że nie jest koniecznie posiadanie konta, aby korzystać z notatek!

Złoty medal przyznaję Thingo.pl za to, że mogę znaleźć tam sporo rzeczy związanych z fotografią. Brawa dla Wymiennik.com. Przecież sama jestem studentką i głód notatkowy często mnie dopada. Wymiennik.pl trochę w tyle, ponieważ irytuje mnie istnienie społecznościowej waluty.

Udało mi się ostatnio powymieniać rzeczami bez korzystania z powyżej podanych stron. Współlokatorka ugotowała mi niesamowicie smaczne spaghetti z pesto (oliwki też były na talerzu), w zamian za jeansową katanę. DOBRY DEAL! Thingo.pl ma racje mówiąc, że „dwoje inteligentnych ludzi na pewno się dogada”.

A Wy jakie znacie inne serwisy wymiany? Często z nich korzystacie?

 • OOO, fajne to to! 😀 Na bank wypróbuję, mam sporo książek do oddania, a może uda mi się ustrzelić coś w zamian (nowe książki? :D) Dzięki za info <3

  • Alice Nowicka

   Poluj na nowe książki. Jest ich sporo! 🙂

 • natalijah

  Istnieją lokalne „Banki Czasu”, gdzie ludzie wymieniają się usługami, warto sprawdzić. I lokalnie organizowane wymiany, np. ubrań, zabawek dla dzieci, książek.
  W Poznaniu funkcjonują również grupy sąsiedzkie na Facebooku, ja korzystałam z Inicjatywnej Nieformalnej Grupy Jeżyckiej, gdzie zdobyłam np. miecz świetlny za tzw. „walutę jeżycką”, czyli, w tym, przypadku 2 puszki tuńczyka 😉 Kiedyś pozbyłam się też wiszącej półki za czekoladę i wymieniłam buty na książki. Polecam takie akcje 😀

  • Alice Nowicka

   To prawda! U nas, w Gdańsku, też są takie lokalne wymiany. Nawet na Uniwersytecie Gdankim była już 2x taka akcja 🙂

 • Pingback: Dekalog oszczędzania | Co z tym hajsem()

Alicja Nowicka

Alicja Nowicka

Mieszka w Gdańsku. Studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Śmiga na ostrym kole. Imprezuje i wydaje na to (chyba) za duży hajs. [EDYCJA 2016/2017]

czytaj również