MŁODZI PISZĄ O KASIE
3

Nie wyrzucaj! Napraw, a zaoszczędzisz

Alicja Nowicka

Połamałeś? Sklej. Podarłeś? Zaszyj. Zniszczyłeś? Odnów. Daj drugie życie swoim rzeczom, a zaoszczędzisz (może się zdarzyć, że nawet kilka stówek).

Obstawiam, że częściej mówicie „muszę kupić…”, zamiast „kocham cie”. Ile można kupować? NO ILE? Jak często kupujecie nowe rzeczy (jakiekolwiek)? A jak często kupujecie nowe rzeczy, bo coś się wam podarło, połamało, zniszczyło? Zaprzestańmy kupować. Zacznijmy naprawiać! Nie kupuj nowych butów, napraw je już za 29 zł.

Ostatnio skusiłam się na naprawienie plecaka, który przywiozłam z Rotterdamu. Nosiłam w nim za ciężkie rzeczy, więc ramiączka się oderwały. Też tak kiedyś mieliście? Stwierdziłam, że nie mam ochoty (czyt. hajsu) kupować nowego plecaka za 129,90 zł (tyle kosztował ten, co spodobał mi się w H&M). Postanowiłam zainwestować w naprawę starego. Kaletnik zajął się tym za 45 zł. Zaoszczędziłam 86,90 zł. YEAH!

naprawa plecaka
Tutaj naprawiłam plecak

 

FOOT MASSAGE

Latem zamieniam się w Hobbita. Chcę chodzić tylko boso i chodzę, tam gdzie mogę, a nawet tam gdzie nie mogę. Gdy chodzę już w tych butach, to się męczę. Czemu? Bo wiem, że długo w nich nie pochodzę. Dlaczego? Bo szybko się niszczą, rozklejają. Wtedy się smucę, ale po co? Bo już wiem, że czeka mnie KOLEJNA inwestycja w nowe obuwie. Ale jaka to inwestycja, skoro te „palestyńskie pomykacze” wytrzymują niecałe dwa miesiące. To nawet nie jest ważne, czy wydam na buty 50 zł, czy 250 zł. Zawsze jest tak samo. Irytujące jest to gdy ulubione buty przestają się z tobą przyjaźnić i nie ma się kasy na nowe.

Co wtedy zrobić?

Najlepiej byłoby odwiedzić szewca. Niestety coraz więcej szewskich zakładów znika z miasta, ale (uwaga!) nie z internetu. Otóż www.i-szewc.pl naprawia buty w 3 dni. Na tej stronie możecie zgłosić chęć naprawy oraz uzyskać informacje dotyczące kosztów.

zdjecie-glowne

Skoro wydaliście już 400 zł (np. uzbierane w ciągu 6 miesięcy z napiwków) na oryginalne buty firmy Adidas, które są waszymi wymorzonymi, to przez byle jaką usterkę nie chcecie się z nimi rozstawać. Nie możecie też chodzić kolejne 6 miesięcy na boso i czekać, aż uzbieracie kolejne 400 zł z napiwków na nowe buty. Kto zajmuje się pielęgnacją obuwia, renowacją, czyszczeniem i konserwacją?

Butkompany Trójmiasto
WoshWosh Warszawa 
Pucybuty Wrocław 
Czyste Buty Kraków 

Cennik Butkompany:
– 29 zł za czyszczenie podstawowe (czyszczenie, „odkurzenie” wkładki, pranie sznurowadeł, dezynfekcja, nakładanie wosku szewskiego)
– 49 zł za czyszczeni zaawansowane (dodatkowo wyrównują i malują zniszczone elementy)
– od 79 zł za „custom” personalizacja obuwia

Nowe, czy naprawione? Wybierzcie sami pamiętając, że przy tej drugiej opcji w większości przypadkach po prostu zaoszczędzicie pieniądze.

INWESTYCJA

Potrzebujesz jakieś rzeczy/ubrania/torby? Nie stać Cię na kupienie nowej, więc udajesz się do secondhandu, prawda? Znalazłeś tę rzecz wycenioną na 9 zł, ale lekko uszkodzoną, np. ma zepsuty zamek. Kup ją, a po drodze do domu zajdź do krawcowej, która naprawi tę awarię od 10 zł. Albo szybko zadzwoń do mamy/babci i zapytaj, czy ma sprawną maszynę do szycia. Nowy zamek w pasmanterii kupisz już za 4 zł.

To jest plecak. który uratowałam za 49 zł
To jest plecak. który uratowałam za 49 zł

 

Jak widzicie spora część magii oszczędzania mieści się w naprawianiu.

  • krzysztof morawiec

    Szkoda, że tak mało ludzi ma takie podejście. Zamiast naprawiać stare, to kupuje nowe i generuje śmieci. Korzystałem z WoshWosh w Warszawie i bardzo sobie chwalę 🙂

    • Alice Nowicka

      Dziwne jest to, że nawet jak ich nie stać to i tak za wszelką cenę starają się mieć nowe, zamiast naprawić stare. Może traktują to jako formę prestiżu haha? Niedługo będę musiała odwiedzić gdańskie ButKompany 🙂

  • Pingback: Dekalog oszczędzania | Co z tym hajsem()

Alicja Nowicka

Alicja Nowicka

Mieszka w Gdańsku. Studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Śmiga na ostrym kole. Imprezuje i wydaje na to (chyba) za duży hajs. [EDYCJA 2016/2017]

czytaj również