MŁODZI PISZĄ O KASIE
0

Pomaganie nie musi być drogie!

Alexa Trachim

Chcąc udzielać się charytatywnie nie musisz wcale mieć milionów na koncie, z których łaskawie jakiś procent przelejesz wybranej fundacji. Jako osoba, która regularnie wspiera różne inicjatywy wyznaję pogląd, iż pomaganie nie jest tylko dla bogatych. Co zrobić jak nie ma się za wiele, a chce się jeszcze dać coś innym?

Przede wszystkim musisz zrozumieć jedno – każdy grosz się liczy. Nawet najmniejsza wpłata jest lepsza niż nic. Wystarczy złotówka, aby komuś pomóc lub spełnić jego marzenie. Nie zapominajcie o tym!

Jeżeli rzuci mi się w oczy jakaś akcja, którą chcę wspomóc to sprawdzam stan konta i często przelewam tak zwaną „końcówkę”. Czyli na przykład jeżeli mam na koncie 937,47 PLN to te siedem złotych z hakiem leci na konto tego, komu chcę pomóc. To groszowe sprawy i nawet nie odczuwam braku tych kilku złotówek, a dla innej osoby może być to bardzo dużo.

Możesz nawet mieć totalne zero na koncie, a i tak dasz radę nieść pomoc. Możesz zostać wolontariuszem albo zorganizować zbiórkę kasy dla potrzebujących w okolicy. Możesz także nie ruszać tyłka sprzed komputera i pomagać klikaniem. A jeżeli nawet palcem nie chcesz ruszyć to możesz pomagać na przykład oglądając film na YouTubie. Taka akcja zorganizowana została w tym roku przez Play dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za każde odtworzenie teledysku nagranego przez youtuberów Play wpłacał kasę fundacji.

Przedmioty, których nie używasz możesz oddać do szpitala, domu dziecka czy innej placówki tego typu. Pamiętaj, że muszą one być w dobrym stanie! Książki mogą otrzymać drugie życie, a zabawki zamiast się kurzyć dadzą radość innym. Możesz też te przedmioty sprzedać albo wystawić na aukcję, a kasę przekazać potrzebującym. Ja ostatnio na jednej z aukcji WOŚP wylicytowałam… przepis na wegański bigos! Była to symboliczna kwota, ale każda cegiełka się liczy. Takie sytuacje pokazują, że nawet nie musisz posiadać jakiegoś przedmiotu, żeby go sprzedać i kasę przeznaczyć na szczytny cel. Możesz podzielić się swoją wiedzą lub umiejętnościami.

Wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej. Możesz pomagać jak tylko chcesz – nie ma ograniczeń. Zachęcam wszystkich do wspierania różnych fundacji czy projektów crowdfundingowych. Dzięki temu co robimy, możemy pomału zmieniać świat. Nawet jeżeli nie cały, to chociaż jakąś małą jego część. A to już jest ogromna różnica.

Alexa Trachim

Alexa Trachim

Ma 26 lat. Rockowa dziewczyna ze Śląska. Kocha gotowanie, muzykę na żywo i zmiany. Marzy o skoku ze spadochronem, podróży do USA i własnej knajpie. [EDYCJA 2016/2017]

czytaj również