MŁODZI PISZĄ O KASIE
0

Szukasz najlepszej oferty na telefon? My sprawdziliśmy wszystkie

Chyba każdy wychowany w latach 90. z łezką w oku wspomina czasy, gdy korzystał jeszcze ze starego telefonu na kartę. Ja miałem Nokię. Służyła mi tylko do pisania SMS-ów i dzwonienia do mamy, a doładowania kupowałem w kioskach ruchu. Każdy tak robił i miało to swój urok, prawda? Wszystko zmieniło się jakiś czas temu. Wraz z kupnem smartfona. Bo smartfon to przede wszystkim mobilny Internet.

Pamiętam, jak zacząłem poszukiwania najlepszej sieci. Szły mi topornie, bo ofert była cała masa, a ja kompletnie zielony w tym temacie. Zapytałem bardziej obeznanych znajomych i sam porównałem sporo ofert. Wreszcie znalazłem i pokażę Wam wyniki tych poszukiwań.

WYBRAŁEM MOBILE VIKINGS

Umowa

Zacznę od tego, że nie znoszę przyczepiania się do operatorów umowami i abonentami, więc szukałem raczej ofert prepaid. I taka jest sieć, którą wybrałem. Nie mam umowy i abonamentu. Płacę, kiedy chcę, a jeżeli robię to faktycznie regularnie (co miesiąc), to dostaję nagrodę w postaci kumulacji niewykorzystanego pakietu internetowego.

Oferta

Sieć ma dwa pakiety no limit: za 29 zł miesięcznie (Internet 15 GB + 1 GB) i za 39 zł (Internet 25 GB + 1 GB). W obu pakietach rozmowy do sieci i Play, do innych sieci, na stacjonarne, SMS i MMS są nielimitowane. Za przeniesienie numeru na start dają pakiet 10 GB neta, co jest fajną zachętą. Korzystam z pakietu No Limit 29, który w zupełności mi wystarcza i nie muszę sobie odmawiać na przykład obejrzenia filmiku na You Tube. Oprócz tego sieć oferuje pakiety Internetu mobilnego za 15 zł, 35 zł i 45 zł. Odpowiednio są to pakiety po 15 GB, 40 GB i 80 GB.

Transfer danych, zasięg

Internet mobilny działa tu na technologii LTE i korzysta z nadajników Play. Maksymalna prędkość transferu wynosi do 70 mbit na sekundę dla pobierania i do 20 mbit na sekundę dla przesyłania danych. Nigdy jeszcze nie miałem problemu z zasięgiem, a z telefonem chodziłem po najdzikszych zakamarkach Puszczy Augustowskiej.

Aplikacja

Viking App jest dostępna na Androida, iOS i Windows Phone. W fajny sposób pokazuje mi stan mojego konta, ilość neta jaka mi została, kiedy wygaśnie mój pakiet i tak dalej. Największą jednak zaletą tej appki jest możliwość szybkiego doładowania. Przypisałem tylko swoją kartę kredytową, później to już kwestia paru kliknięć.

Moje rachunki

Już od 7 miesięcy jest to 29 zł za pakiet który wybrałem. Jedynie pierwsza faktura została wystawiona na 38,99 zł za sprawą dodatkowej opłaty za przesłanie mi karty SIM przez kuriera Pocztexu. Raz zdarzyło mi się nie zapłacić i przepadł mi pakiet Internetu. Zwyczajnie nie miałem hajsu. Kiedy doładowałem konto ponownie, otrzymałem nowy pakiet. Zero konsekwencji.

INNE OFERTY MOBILNE

Oczywiście nie istnieje tylko Orange, Play i Plus, ale o nich też trzeba napisać, bo to od nich zawsze zaczynają się poszukiwania. Jako kryteria porównania przyjąłem dla mnie ważne: czy trzeba podpisywać umowę i na jak długo, ilość Internetu i jego cena, zasięg.

Orange

Podobno ich Internet jest najszybszy, ale moi znajomi niekoniecznie to potwierdzali. Wśród kilku taryf najbardziej interesowała mnie jedna. Zrobiłem proste porównanie: 40 GB neta kosztuje w Orange prawie 50 zł no i muszę podpisać umowę. Nie moje klimaty.

Play

Trochę za duże ceny za pakiety internetowe, bo za 15 GB trzeba zapłacić 50 zł, a wariant na 30 dni kosztuje trzy dychy i zapewnia tylko 9 GB neta.

Plus

Taryfy z dużą ilością Internetu i w dość przystępnych cenach, ale tylko dla posiadaczy specjalnego pakietu SmartDom. Konieczna jest umowa na 24 miesiące.

T-Mobile

Sieć oferuje różne taryfy po 30 i 50 GB, ale ceny są dość duże i wynoszą nawet do 79,99 zł. Do tego trzeba wtedy podpisać umowę na 18 miesięcy.

Nju Mobile

I tu miałem największe wątpliwości, bo byłem bliski wybrania właśnie tej oferty. Już piszę dlaczego. Mega duże ilości neta za niewielkie pieniądze. Za 29 zł dostaniecie aż 40 GB, ale to początkowa wielkość. Jeżeli będziecie stałymi klientami, to dostaniecie po pół roku pakiet 80 GB za tę samą cenę. Po roku będzie to już 100 GB. Dlaczego się nie zdecydowałem? Nie jestem aż tak wymagający i nie potrzebuję tak wielkich ilości neta, a po drugie ta sieć miewa problemy z zasięgiem.

Lajt Mobile

Po podpisaniu umowy bezterminowej można wybrać spośród 4 taryf za całkiem przystępny hajs od 1 do 20 GB, gdzie 20 GB kosztuje 20 zł.

Podsumowując, na moje wymagania, czyli brak umowy, sporo Internetu w fajnej cenie i dobry zasięg odpowiada oferta Mobile Vikings. Na drugim miejscu plasuje się Nju Mobile, a później Lajt Mobile. Trójcy Orange, Play i Plus nie brałem pod uwagę, bo potrzebne są umowy, a sieć T-Mobile jest dla mnie za droga.

A jak u Was? Macie swoich mobilnych faworytów? A może chętnie wrócilibyście do telefonu-cegły bez Internetu i oszczędzili sobie problemu z szukaniem dobrej taryfy?

czytaj również