MŁODZI PISZĄ O KASIE
0

TOP 5 filmów z finansami w tle, które warto obejrzeć

Robimy michę popcornu i zaczynamy listę pięciu filmów o finansach, które według mnie warto obejrzeć.

1. „Bank wszystkich banków”

Jeden z moich ulubionych filmów dokumentalnych o tematyce finansów. Jak sam tytuł wskazuje, opowiada o funkcjonowaniu największego banku na świecie, czyli Banku Rezerw Federalnych w USA. Czym on jest i jak duży ma wpływ na gospodarkę nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale i całego świata? Z filmu można dowiedzieć się co to jest „bańka kredytowa”, jak działa polityka monetarna Banku Światowego, a także jak historycznie rozkładały się siły finansowe na świecie i dlaczego Anglia jest obecnie nazywana raczej U.K, niż Great Britain.

Główne przesłanie? Po jego obejrzeniu na pewno zdacie sobie sprawę z tego, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od systemu bankowo-finansowego i jak bardzo współczesna gospodarka oparta na pieniądzu różni się od tej sprzed wojen światowych.

2. „Ciemna strona finansów”

Ten dokument jest dość długi, ale i bardzo treściwy. W mojej ocenie w fajny sposób tłumaczy aspekty płynności finansowej i współpracy między bankami. Film też przekłada mnóstwo pojęć z zakresu finansów na bardziej przystępny język („płynna gotówka”, „dźwignia finansowa”, „hossa”, „bessa” i tak dalej). Dokument opowiada historię przede wszystkim giełd papierów wartościowych w USA oraz wyjaśnia na czym polegają piramidy finansowe i dlaczego są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem.

Według mnie, głównym przesłaniem „Ciemnej strony finansów: jest uświadomienie widza, jak bardzo niebezpieczne dla gospodarki jest załamanie na samej giełdzie papierów wartościowych. Skutkami takiej zapaści (zwanej kryzysem finansowym) są szeroko pojęte bezrobocie i inflacja waluty. Zdecydowanie warto obejrzeć.

3. „Dyktatura bogaczy”

Niewiele jest filmów, które poruszają niewygodne tematy różnic pomiędzy warstwami społecznymi. To jeden z nich. Chyba można go uznać za kontrowersyjny dokument, bo pokazuje, jak bardzo różni się światopogląd człowieka bogatego i człowieka, który często żyje w nędzy. Właśnie dlatego umieszczam ten obraz w moim rankingu. Za przesłanie, które mówi o tym jak bardzo nie jesteśmy w stanie rozumieć siebie nawzajem przez wzgląd na pieniądze, bo to one są przyczyną tych różnic.

4. „Wilk z Wall Street”

Film fabularny, którego akcja niekoniecznie do mnie przemawia. Oglądanie życia bezwzględnego inwestora, który dorabia się fortuny pozbawiając się jednocześnie sumienia i moralności, to nie są moje klimaty. Fakt, ten film to klasyk, który trzeba obejrzeć, bo w dość brutalny, ale i bardzo uproszczony sposób maluje przykrą rzeczywistość Wall Street. Umieszczam ten film tutaj raczej ze względu na główną lekcję, którą można z niego wyciągnąć, czyli to, w jaki sposób osoby powiązane z marketingiem manipulują nami, czyli potencjalnymi klientami.

5. „Big Short”

Ten film z 2015 roku zdecydowanie polecam dla tych z Was, którzy lubią posłuchać o finansach w bardziej rozrywkowej i przystępnej formie. Tutaj, w odróżnieniu od „Wilka z Wall Street”, fabuła jest dla mnie bardziej przystępna. Kilku inwestorów na długo przed wybuchem kryzysu finansowego dało radę zbudować potężny instrument finansowy, który pozwolił im zarobić na kryzysie… Tyle w skrócie, aby nie zdradzać szczegółów.

Główna myśl filmu, to – chyba – ukazanie, że owszem, zarobienie wielkiej fortuny może być dziełem przypadku, ale też nie zawsze. Często potrzeba dobrze analizować i niejako przewidywać przyszłość finansową.

Jak widać, stawiam głównie na funkcję edukacyjną filmów o finansach. Wybrane obrazy przedstawiają raczej tę „brudną” i negatywną stronę ich funkcjonowania, ale nie oznacza to wcale, że mniej ważną. Podzielcie się koniecznie swoimi wrażeniami po obejrzeniu!

 

czytaj również