MŁODZI PISZĄ O KASIE
2

Wysiądź z auta, będzie taniej

Alicja Nowicka

Wszystkich gdańszczan, ze względu na dobrze rozwiniętą sieć komunikacji publicznej i infrastrukturę rowerową, zachęcam do korzystania ze swoich samochodów tylko w nagłych przypadkach.

Za kasę z 18. urodzin mogłam kupić sobie laptopa lub zrobić kurs prawa jazdy. Wybrałam pierwszą opcję, bo wiedziałam, że za moment wyprowadzę się z domu i będę potrzebować mobilny komputer. Minęło 5 lat i wciąż nie żałuję tej decyzji.

Mam 23 lata i wciąż nie planuję zrobić sobie prawka. Dlaczego? Ponieważ nie odczuwam takiej potrzeby, uważam że będąc młodym człowiekiem i żyjąc w Gdańsku posiadanie samochodu nie ma sensu.

Jest za to sens w nieposiadaniu własnego auta będąc w moim bądź podobnym wieku. Omija mnie w ten sposób „pożeracz” kasy. Często słyszę zewsząd – „ale paliwo jest drogie”. To dlaczego nie przesiądziesz się na rower, czy też komunikację miejską? Bo jest Ci za wygodnie? Pomyśl tylko jak wygodniej będzie się Tobie żyć z zapleczem finansowym zaoszczędzonym przez zostawienie samochodu w garażu. W Kopenhadze sobie z tym świetnie radzą, jeżdżą na rowerach do pracy w garniturach, zawożą dzieciaki do szkoły na bagażniku, studenci na uczelnie też dojeżdżają na dwóch kółkach.

auto

Dowiedziałam się, że moi znajomi miesięcznie na paliwo wydają 200-500 zł. Latem nawet 700 zł. Mini cennik: nowa wycieraczka kosztuje 25 zł, przegląd auta 100 zł, naprawa wycieku oleju z silnika to około 500 zł, opłata rocznego OC w tym roku może wynieść nawet 700 zł (można rozbić na raty), używana (bo tańsza) opona około 100 zł, żarówki led – 15 zł.

Bilet miesięczny na autobusy i tramwaje na linie zwykłe, pospieszne i nocne w granicach Gdańska: 94 zł (normalny), 47 zł (ulgowy), a na SKM miesięczny normalny kosztuje 84 zł, studencki – 41,16 zł. Tanio! Osobiście wolę SKM, bo jest szybsza, tańsza i, aż tak nie śmierdzi jak w autobusach.

Nie musisz wszędzie jeździć autem, zrozum to!
Nie musisz wszędzie jeździć autem, zrozum to!

 

Widać różnicę w liczbach. Jeżeli jesteś młody i stać Cię na utrzymanie własnego samochodu to ja zbijam Tobie piątkę! A może jest tak, że wciąż upierasz się przy tym, że stać Cię na utrzymanie auta jednocześnie odmawiając sobie wiele przyjemności z braku funduszy? W tym przypadku mogę stwierdzić to za Ciebie: nie stać Cię na auto. Zrób sobie miesięczny sprawdzian, zakop kluczki od auta i zainstaluj sobie aplikację JAKDOJADE.PL. Ja nie muszę tego robić, bo już wiem, że zaraz będzie wiosna, wsiądę na rower i miesięcznie zaoszczędzę około 50 zł, a Ty możesz nawet 200 zł.

  • Ola Chojaczyk

    Rower power !!

    • Alice Nowicka

      Jak tylko ta jesień zamieni się w wiosnę…!

Alicja Nowicka

Alicja Nowicka

Mieszka w Gdańsku. Studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. Śmiga na ostrym kole. Imprezuje i wydaje na to (chyba) za duży hajs. [EDYCJA 2016/2017]

czytaj również