Kwestia lokum to jeden z najważniejszych czynników, którymi warto się zająć po dostaniu się na studia w obcym mieście. Do wyboru masz akademik, stancję lub wynajęcie pokoju. Akademik będzie najtańszą opcją, z kolei stancja – ponieważ zazwyczaj wiąże się z mieszkaniem ze starszą osobą – rządzi się swoimi, specyficznymi prawami. Ja osobiście zdecydowałam się na wynajem pokoju. Na co trzeba zwrócić uwagę, szukając mieszkania na studiach?
Oczywiście najważniejszą kwestią przy wyborze pokoju będzie jego cena. To logiczne, że za wynajem chcielibyśmy płacić jak najmniej. Warto pamiętać, że często w parze z niską ceną idzie niski standard mieszkania czy pokoju. Dlatego, zanim się zdecydujesz na tani wynajem pokoju, dobrze przyjrzyj się temu, co znajduje się na wyposażeniu – nie tylko w tym jednym pomieszczeniu, lecz także w częściach wspólnych – kuchni i łazience. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której będziesz musiał dokupować kolejnych rzeczy, których w mieszkaniu brakuje.
Zwróć też uwagę na liczbę współlokatorów w całym mieszkaniu. Oczywiście im ta jest większa, tym cena wynajmu jest niższa. Ja od początku studiów zdecydowałam się na wynajem pokoju jednoosobowego w lokalu, gdzie mieszkają też dwie inne osoby. Dzięki temu mogę pozwolić sobie na nieco prywatności, np. gdy ktoś mnie odwiedza czy muszę się uczyć do egzaminu.
Dla wielu studentów ważną kwestią jest lokalizacja mieszkania. Żacy najchętniej szukają lokum, które znajduje się albo blisko centrum miasta, albo w niedalekiej odległości do uczelni. Oczywiście takie umiejscowienie często wykorzystują najemcy, podwyższając cenę udostępnienia pokoju. Jeśli więc nie możesz pozwolić sobie na taką lokalizację albo żadne z mieszkań w dogodnej okolicy Ci nie odpowiada, zadbaj chociaż o dobre skomunikowanie danego osiedla z najważniejszymi punktami, w których będziesz się pojawiał.
Zdecydowana większość najemców mieszkań wymaga wpłacenia kaucji jeszcze przed wprowadzeniem się do pokoju. Jest to jednorazowa opłata, którą właściciel nieruchomości traktuje jako zabezpieczenie np. przed zniszczeniem wyposażenia przez mieszkańca. Kaucja zostaje zwrócona przy wyprowadzce, jednak pod warunkiem, że wynajmujący pozostawił pokój w stanie, w jakim był przed zamieszkaniem.
Pamiętaj, by przed wprowadzeniem się do mieszkania dokładnie przeczytać umowę – i o to, by w ogóle taki dokument spisać (z własnego doświadczenia wiem, że nie każdy właściciel o tę kwestię dba). Wielu najemców posiłkują się przy szukaniu chętnych na mieszkanie agencjami nieruchomości. Zanim umówisz się na oglądanie lokum upewnij się, czy nie będziesz musiał pokryć kosztów jego usług.