Praca przez internet dla studentów – gdzie szukać?

Dodatkowa praca poza uczęszczaniem na zajęcia może dla niektórych wydawać się dużym poświęceniem, przez który nie mamy czasu dla siebie. Jednak w obecnych czasach można pracować przez internet! To nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy oraz sposób na poprawę stanu budżetu, lecz także cenna metoda zdobywania doświadczenia.

Freelancing dla studentów

Jakie są zalety zdalnej pracy przez internet? Przede wszystkim oszczędność czasu. Nie musisz wychodzić z domu – zadania wykonujesz z dowolnego miejsca. Co więcej, wiele tego typu zleceń dla freelancerów możesz spełniać w dogodnym dla Ciebie czasie – np. po zajęciach czy w weekendy. Dla zleceniodawcy liczyć się będzie końcowy efekt, co nie oznacza siedzenia przed biurkiem przez 8 godzin dziennie.

Dzięki takiej formie zatrudnienia oszczędzasz również pieniądze – nie musisz się nigdzie przemieszczać, a więc kupować biletów czy paliwa. Większość takich zajęć odbywa się w oparciu o umowę-zlecenie czy umowę o dzieło – jeśli więc wystarczy Ci sił oraz czasu, możesz śmiało sięgać po kilka zleceń, a już na pewno – aplikować na większą ich liczbę.

Kto znajdzie pracę przez internet?

Większość zdalnej pracy dotyczy sprzedaży lub obsługi klienta i polega np. na wykonywaniu telefonów czy pozyskiwaniu klientów. Nie brakuje jednak bardziej wyspecjalizowanych zleceń – np. tej związanej z administracją oraz tworzeniem stron internetowych, programowaniem lub wprowadzaniem czy aktualizowaniem danych. Pracę o takim charakterze znajdą też studenci interesujący się copywritingiem, tworzeniem tekstów oraz pragnący rozwijać się w branży SEO, a więc optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarek. Bardzo popularne wśród zleceniodawców jest też tworzenie tłumaczeń lub tekstów w języku obcym – jest to kwestia, której powinni przyjrzeć się studenci wszelkiego rodzaju filologii.

Przez internet mogą pracować również osoby studiujące grafikę czy zajmujące się designem, a nawet architekturą. Inne zlecenia to choćby te związane z fotografią i projektowaniem graficznym, a także wszelkiego rodzaju multimediami. Jak szukać takich zajęć? W internecie dostępnych jest wiele stron poświęconych pracy dla freelancerów, na których zleceniodawcy szukają pracowników do pracy zdalnej. Duża liczba z nich ogłasza się również w grupach na mediach społecznościowych. Cała procedura odbywa się więc całkowicie online

Zanim jednak przystąpisz do zlecenia, pamiętaj o spisaniu umowy oraz jej dokładnym przeczytaniu przed wykonaniem pracy. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której wypełnisz zadanie, ale zostaniesz potem z pustymi rękami.