Jak zostać blogerem? O tym musisz pamiętać

Pamiętam, że w czasach gimnazjalnych miałam bloga, który był pewnego rodzaju pamiętnikiem. Zapisywałam w nim to, jak przebiegał mój dzień, dzieliłam się marzeniami i nastoletnimi doświadczeniami. Dzisiaj blogi to już nie tylko miejsce na prywatne zapiski, a bloger staje się jednym z najbardziej pożądanych zawodów, do którego aspiruje wielu młodych ludzi. Jak nim zostać?

Nastawienie przede wszystkim

Po pierwsze – niech zyski i sława nie będą jedyną Twoją motywacją do założenia bloga. Wtedy na pewno się to nie uda, a czytelnicy szybko zobaczą Twój brak autentyczności. Co do tematyki – niech będzie nią to, co lubisz, i w czym czujesz się pewnie! Może to być makijaż, fotografia, podróże, finanse… liczy się to, jak będziesz tę wiedzę przekazywał. Licz się też z tym, że nie każdy blog w internecie odniesie sukces, a w początkowym okresie zarobki będą niższe niż byś tego oczekiwał.

Pamiętaj też o szacunku dla czytelnika. Nie kłóć się ze swoimi odbiorcami w komentarzach, przyjmuj krytykę, a jeśli już na nią odpowiadasz – nie rób tego w emocjach. Pamiętaj, że Twoi czytelnicy sprawili, że możesz mówić o sukcesie, należy im się więc szacunek. Oczywiście musisz pamiętać o tym, że wśród komentujących znajdą się osoby, które będą Cię krytykować dla samego faktu krytykowania. Gwarantuję Ci, że odporność na nich przyjdzie Ci z czasem.

Zainwestuj czas

Sukces w blogowaniu nie przychodzi od razu. Musisz więc przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentny w prowadzeniu swojej strony. Warto mieć ustalony harmonogram wpisów i w miarę możliwości się go trzymać. Aby czytelnicy traktowali Cię poważnie, musisz poświęcić dużo czasu w rozwój swojego bloga – nie tylko w jego prowadzenie, lecz także promocję. Zadbaj, by o Twoim dziele było głośno – promuj się na forach czy w social media. Zadbaj też o optymalizację treści pod SEO, by Twój blog był widoczny w wynikach wyszukiwania. Nie martw się, jeśli masz ograniczony budżet – wiele narzędzi (jak choćby Wordpress, na którym możesz stworzyć swojego bloga) jest darmowych i oferuje naprawdę szeroki wachlarz działań.