Masz niewielkie oszczędności lub dorywczą pracę, z której chcesz odkładać? A może dostajesz stypendium i udaje Ci się z niego oszczędzać? Koniecznie załóż konto oszczędnościowe! Nawet jeśli zysk na takim koncie nie będzie bardzo wysoki, to nauczy Cię to rozsądnym dysponowaniem budżetem. Konto oszczędnościowe zapewnia dużą elastyczność, ale z drugiej strony pozwala utrzymać finanse w ryzach.
W przeciwieństwie do większości kont osobistych, a więc tych, z których rozliczamy rachunki czy na które otrzymujemy pensje lub stypendia, konta oszczędnościowe są oprocentowane. Jest to największa różnica między tymi dwoma rachunkami. Odkładając pieniądze na koncie osobistym, tak naprawdę nie oszczędzamy, bo nie możemy skorzystać z odsetek. Z kolei trzymając środki na koncie oszczędnościowym, możemy cieszyć się jakimś zarobkiem – choć trzeba przyznać, że nie są to wysokie stawki, to lepszy rydz niż nic!
Ja nauczyłam się każdą nadwyżkę po miesiącu dysponowania budżetem przelewać na konto oszczędnościowe. W przeciwieństwie do lokaty, która jest też produktem oszczędnościowym, na konto możemy wpłacać pieniądze w dowolnym momencie, niższe są też kwoty, które możemy na takim rachunku umieścić. W większości banków wystarczy kilkaset złotych, by móc otworzyć konto. Poza tym rachunek oszczędnościowy, w przeciwieństwie do lokaty, jest bezterminowy, podobnie jak konto osobiste. Z kolei lokatę zakłada się na z góry określony czas, po którym cieszymy się odsetkami. W tym czasie nie można korzystać z odkładanych pieniędzy. W przypadku konta oszczędnościowego mamy zaś pełną dowolność.
Przede wszystkim nie musisz koniecznie zakładać konta oszczędnościowego w banku, w którym masz ROR. Warto dokładnie przejrzeć ofertę konkurencji, by mieć świadomość, gdzie najbardziej się opłaca. Oczywiście najważniejsze jest oprocentowanie – im wyższe, tym więcej odsetek trafia po miesiącu na nasze konto. Często konta oszczędnościowe działają na zasadzie promocji, a lepszą stawkę dostajemy po spełnieniu dodatkowych warunków – zanim więc podpiszesz umowę, sprawdź, czy będziesz w stanie im sprostać.
Bardzo ważna jest też dozwolona liczba wypłat z konta oszczędnościowego. Podczas gdy w większości przypadków liczba wpłat jest nieograniczona, to zazwyczaj banki stosują limity co do wypłat, pozwalając np. na jeden darmowy przelew w miesiącu. Warto więc to dobrze zaplanować, by nie okazało się, że na koncie oszczędnościowym zamiast odkładać – dopłacamy.