Pamiętam, jak całkiem niedawno postanowiłam poszukać dorywczej pracy na studiach. Składałam CV przede wszystkim do sklepów odzieżowych i udało mi się znaleźć zatrudnienie w jednym z nich. Podpowiem Ci, z czego powinno się składać dobre CV i co w nim zawrzeć, jeśli nie masz jeszcze zdobytego doświadczenia.
No właśnie – to chyba największa bolączka studentów, którzy dopiero co ukończyli szkołę lub są w jej trakcie. Jak opisać doświadczenie zawodowe, skoro jeszcze go nie mamy? Dobrym nawykiem będzie napisanie w tym miejscu kilku zdań o swoich umiejętnościach, które czynią z Ciebie najlepszego kandydata na dane stanowisko. Może to być np. dobra znajomość języka angielskiego potwierdzona certyfikatem czy podanie narzędzi, z których korzystałeś w ramach praktyk studenckich czy stażu. Działasz w organizacji lub udzielasz się w wolontariacie? Zamieść również tę informację. Podkreśl też, czego oczekujesz od danej firmy i w jakim kierunku chcesz się rozwijać.
CV zacznij jednak od danych osobowych. Tutaj problemów być nie powinno, pamiętaj jednak, by wszystko wyglądało profesjonalnie – włącznie z adresem e-mail. Nie podawaj tutaj adresu składającego się z Twojej ksywki – dla pracodawcy może brzmieć on niepoważnie.
Kolejnym punktem powinno być Twoje doświadczenie zawodowe. Jeśli jeszcze takiego nie masz, wymień praktyki i wyszczególnij, czym się w ich trakcie zajmowałeś. A może udzielasz się w organizacji studenckiej i np. byłeś odpowiedzialny za zorganizowanie konferencji na uczelni? Każde takie doświadczenie jest sygnałem dla pracodawcy, że jesteś zaangażowany i nie boisz się wyzwań.
Jeśli zaś chodzi o wykształcenie, to – o ile wciąż studiujesz – w CV podaj szkołę średnią oraz profil, na jaki uczęszczałeś – tym bardziej, jeśli jest związany z profilem działalności firmy, gdzie ubiegasz się o pracę. Podaj też jasno informację, że wciąż jesteś studentem uczelni wyższej. Świeżo upieczeni absolwenci nie muszą wpisywać do CV liceum czy technikum – najważniejsze będą tutaj studia. I co bardzo ważne – na życiorysie zarówno wykształcenie, jak i doświadczenie zawodowe, powinno być podane w kolejności odwrotnej niż chronologiczna – a więc ostatnia ukończona szkoła musi znajdować się na pierwszym miejscu.
W CV warto poświęcić nieco miejsca na wymienienie zainteresowań – szczególnie, jeśli nie masz doświadczenia. Zadbaj, by w sekcji tej znalazły się hobby, które wyróżnią Cię na tle innych kandydatów. Pamiętaj też o zasadzie, by CV – głównie, jeśli nie masz doświadczenia – nie przekraczało jednej strony A4. I co najważniejsze – nigdy nie udzielaj w życiorysie nieprawdziwych informacji – pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej szybko zweryfikują, czy to, co przeczytali w dokumencie, jest prawdą.